Mylně si lidé myslí, že mě živí blogování. Kdež. Blog je srdcovka, kterou dělám ve volném čase. Už nějaký ten pátek si jako Tech Comunity Manager v Heureka Group vymýšlím zábavnosti tak, aby o nás (nejen) v českém technologickém rybníčku bylo slyšet. Podívejte se na to, co takový Tech community manager dělá, co takový obor obnáší a proč je důležité míti (tech) komunitu.

Najít si svoje pracovní místo pod sluncem znamená, že člověk najde svoje tzv. Ikigai – důvod, proč každý den vstane z postele. Něco, co dělá s lehkostí, pomáhá to lidem okolo a v neposlední řadě… se tím dokáže uživit. Pro mě je to kreativní tvorba s textem a slovy

Po vejšce jsme měla štěstí, že jsem si našla kombinaci dvou oborů, které tuto moji lásku spojují – marketing a technologie. Tedy práce s emocemi, kreativitou, dlouhodové budování vztahů; akorát v kontextu jedniček a nul. A to tech community management tohle umí. A to ať už s cílem dát vědět o produktu, který tvoří; více prodávat nebo udržovat stávající talenty a lákat ty nejlepší nové kolegy. 

Což je případ u nás v Heureka Group. Většina lidí vidí Heureku jen jako jednu obří stránku se spoustou produktů. O kouzla a čáry, které se dějí, když zmáčknete tlačítko “Hledat”, se stará už přes 100 lidí, kteří sedí ve více než XYZ zemích. Seznamte se, tohle je HeurekaDevs, tedy produkťáci a vývojáři z Heureka Group. A tady začíná moje práce. 

Hledám kreativní cesty, jak zapojit naše inženýry do tvorby obsahu, interních a externích akcí a šíření povědomí o jejich práci. Destinace je jasná. Jednou nás bude svět znát jako mezinárodní technologickou firmu, která inspiruje a láká svou týmovou kulturou. Howgh!

Pořádáme meetupy a workshopy o tématech, který hýbou technologickým světem

O čem je Tech community?

Tech community manager je hlásná trouba všech stydlivých vývojářů. Buduje povědomí o dané skupině skrze různé kanály. Ať už se jedná o komunikaci technologických témat nebo organizování akcí směrem ven i dovnitř do firmy. Představit si pod tím ale můžeme mnohem více aktivit. 

Barevnej a docela srozumitelnej polygon o tom, co jako Tech Community Manager dělám.

Mojí prací je znát co nejvíce kolegů, mít neustále nastražené oči a uši, vidět, kde se co šustne interně, ale také, aby si všiml příležitostí, které technologický svět nabízí. Příležitostí ke komunikaci, setkání, inspiraci a spolupráci. I když jsem samostatně fungující jednotka (s externí podporou), moje práce je úzce navázaná na HR a komunikační oddělení. Hodně to stojí na spolupráci a přispění všech vývojářů, produkťáků, Scrum masterů a ladies či Tribe leadů a přátel technologií. 

Potkáváme se pravidelně jednou za měsíc na Tech Newshub, kde diskutujeme aktuální témata, o kterých se dá napsat na blog HeurekaDevs.cz a .com nebo kde se vyskytne možnost sdílet výsledky práce a proces přemýšlení. Smysl naší společné práce je nabíledni. Podporujeme naše lidi v  

Nelze jasně ohraničit aktivity, které TCM zaštiťuje, protože řeší konkrétní potřeby dané komunity a charakter práce souvisí také s konkrétní firemní kulturou. Obecně je můžeme shrnout do oblastí kreativního marketingu, externí a interní komunikace, event managementu, community managementu a také HR marketing. Zná svou vývojářskou komunitu dobře a rozumí jejím potřebám. Měl by také umět propojit střípky tak, aby naplňovaly společnou vizi, která reflektuje technologické směřování produktu.  

Důležité před vznikem této pozice je, aby si tým a management jasně vytyčili potřeby a očekávání, s čím by měl TCM pomoci. A i podle toho hledat community managera, který zkušenostmi danou oblast umí pokrýt nejvíce.

Momentík…🤔

Tech community management není ale zaměřený jen na nové kandidáty, nové kontakty, akce a příležitosti směrem ven. Věnuje podstatné energie na péči o současné kolegy – talenty, které momentálně má; na jejich vzdělání a vylepšení spolupráce, i protože jsme firma o více než 450 lidech s kancelářemi ve 3 zemích. Budujeme povědomí o komunitě a možnostech i dovnitř, aby stávají kolegové měli přehled o tom, co se podaří nebo nepodaří a byli hrdí na svou práci, prostředí, technologie a přístupy. 

Rytíři kódu

Pokud někoho z vás tento obor zaujal, nelekněte se, je to solo práce, byť je úzce spojená s HR a marketingovým/komunikačním týmem. Možná některé z vás ale překvapí, že i tech community manažeři mají svoji komunitu. Setkáváme se jednou za zhruba tři měsíce, momentálně online, a povídáme si o tom, co je nového a co se chystá. Není na škodu získat cenné rady nebo tipy, jak co uspořádat nebo co vymyslet za komunitní aktivitu. Dokonce existuje globální komunita DevRel Collective, která sdružuje všechny tech komuniťáky. Na našem blogu heurekadevs.cz a .com tam brzo třeba článek o tom, jak ve své firmě začít s community management a užitečné odkazy. #kindofsponsored 

Tak snad máte základní představu. A ještě poslední poznámka – zas píšu o komunitě. Tentokrát ale o takové, kterou pojí jedničky a nuly, dlouhý kód a občas velmi nekorektní vývojářský humor. A právě humory, produkt a kódy ladíme na HeurekaDevs.cz. Hoďte očko

Kvalitní kód díky kvalitní stravě. HeurekaDevs na výletě na vietnamské tržnici Sapa, protože láska prochází žaludkem