Blíží se backpackové, baťůžkové nebo spíš kro-snové období, tedy čas, kdy se cestovatelé, především studenti po zkouškách, vydávají objevovat země jihovýchodní Asie. Pokud se tedy chystáte na putování a tápete, co si s sebou přibalit, tohle může být rozcestník.
Pamatuju si na svou první takovou cestu. Spolužačka Eva, dodnes jeden z mých nejbližších kamarádů, v baru Popocafepetl v Michalské ulici během švitoření pronesla, že bychom měli letět do Vietnamu. A tak jsme letěli. Byla to moje první měsíční dobrodružná cesta mimo Evropu a také první backpackerská zkušenost. Pořídila jsem si svou první krosnu.
Počítáme-li s tím, že se do Asie vyprávíte teď na jaře a v létě, tenhle seznam by vám pro začátek mohlo posloužit.
- Budete-li si s sebou brát elektroniku, vezměte spíše starší modely, které můžete ztratit, zničit, případně nebudete plakat, pokud vám ji někdo ukradne. Teda, pokud se neživíte tvorbou obsahu. A pokud to někde po cestě ztratíte, nemusíte se bát, ve Vietnamu si tyhle věcičky pořídíte na každém roku za menší peníz. Repráček here.
- Co se léků týče, poraďte se ideálně s očkovacím centrem, které vám doporučí pilulky konkrétněji i podle toho, do jaké oblasti jedete. Základ je ale jistě lék proti horečce a bolesti, průjmu (černé uhlí), nějaký gel na štípance, mastičku na drobná poranění, chladivé gely, nějaké obvazy a náplasti na puchýře.
- Repelent jsem si vezla z Česka, ale nikdy mi to moc nepomohlo. Druhou variantou je si nechat poradit v místní lékárně. Komáři jsou nejagresivnější večer, třeba když sedíte ve večerním baru u moře. Často se prokoušou i přes oblečení.
- Antibakteriální gel a vlhčené ubrousky, protože to bude to nejlepší, co si s sebou zabalíte.
- Krém na opalování, SPFko dle vašeho typu kůže, sluneční brýle a plavky, jinak to není dovolená u moře, že!
- Nepromokavý sáček nebo igelitky, do kterých si dáte věci, které nepromoknou. Navíc si díky nim rozdělíte oblečení do sekcí. OCD-friendly.
- Šnůrobal na telefon, tedy kryt na telefon se šnůrkou, který zajistí pohodlné nošení, ale také jakou takous pojistku před ztrátou nebo odcizením.
- Lokální měnu: I když je Vietnam relativně digitalizovaná země, nebojte si vzít pár šustivých penízků v hotovosti. Dolary a eura pak můžete směnit ve zlatnictvích.
- A nezapomeňte na placení Revolut kartou. Pro skupinové placení jsem používala Settle Up (iOS, Android). Druhou (neozkoušenou) variantou je Splitwise (iOS, Android).
- Doporučila bych také vlastní láhev na vodu, ideálně se šňůrou na nošení. Pokud si chcete ušetřit neustálé nakupování pet lahví, kupte si větší barel a přelévejte do vlastní. Voda z kohoutku se v Asii nepije.
- Rychleschnoucí ručník z mikrovlákna, který vyvětrejte, i když není mokrý. Často se mi zapařoval a při špatném vysušení zatuchl, sviňucha.
- Cestovní balíček s klapkami na oči, nafukovacím polštářkem a špunty je ultimátní nutnost nejen pro přelet, ale také delší noční přejezdy mezi městy.
- Pár kopií pasu pro případ, že ho někde budou potřebovat. Kdysi jsme ho nechali na hotelové recepci přes noc kvůli vyplnění údajů a už bych to nikdy neudělala, přestože se “nic nestalo”.
- U oblečení je to relativně jednoduché. Pokud nejdete módní přehlídku, pár základních kousků bude stačit. Jděte po lehkých a prodyšných materiálech, které se dobře perou a ještě snáz suší. Bavlna, len, bambus nebo lyocell. Ve Vietnamu dobře nakoupíte satén a hedvábí. Lehký dlouhý rukáv i kalhoty jsou určitě potřeba, ale netahejte žádné ultratěžké funkční kousky, pokud se nechystáte do pralesa nebo na výpravu do hor. Džínovinu rozhodně nechte doma.
- Hodně vhod přijde i lehká mikina a lehčí dlouhé kalhoty kvůli nadměrně klimatizovaným místnostem a autobusům.
- Jedna lehká nepromokavá outdoor bunda do deštivých dnů – softshell bohatě stačí.
- Pokud hodláte jezdit nočními spoji, přibalte si i nějakou hodně lehkou látku, šátek nebo spacák (z hedvábí, který případně koupíte přímo v Asii), abyste si měli na co lehnout nebo se čím přikrýt. Nám se hodil na tyto noční přejezdy i do horších ubytování, kde to s čistým ložním prádlem nikdo nepřeháněl. Dámám doporučuju lehký šátek, kterým se můžou ochránit před sluncem, klimatizací nebo využijí pro návštěvy v chrámech, kde nemohou mít odhalená ramena, výstřih nebo krátké sukně.
- Co se bot týče, chodila jsem hlavně v sandálech. Na túru do pralesa nebo do Sapy mi stačily sportovnější botasky, které se unosily i ve městě. Žabky nebo plastové pantofle vám nepromoknou jako kožené. Ty totiž při namočení můžou pěkně zapáchat. Ozkoušeno.
- Zápisník nebo deník. A pro fajnšmekry i knihu v měkké vazbě. Jinak by to nebyla poznávací cesta.
- Poznámka na konec, od kolegy Františka, že jsem zapomněla na to nejdůležitější. Lahvinku alkoholu na dezinfekci!
A na závěr nezapomeňte na nějaký menší alkoholický nápoj na pročištění a případné česko-vietnamské družení.
Snad vám tento seznam ušetřil trochu balení. Tak šťastnou cestu!