Jako žena vyrůstající v zemi, kde běžely reklamy na tampóny, které tvrdily, že s nimi můžeme sportovat a dělat běžné věci, mi dlouho nedocházelo, jaké škody napáchaly povídačky, které jsem od dětství slýchávala o menstruaci ze strany vietnamských tetiček a maminek.

Ve Vietnamu (a tedy i v místní komunitě) totiž existuje kolem menstruace mnoho stigmat, že by jeden brečel i bez PMS. Vyčleňují menstruující ženu z běžného života nebo ji zamezují v dělání určitých činností. Pamatuju si, že jsem před nějakými čtyřmi lety nemohla v Hanoji zaboha sehnat tampóny, protože je místní ženy a dívky nepožívaly. Jako jeden z důvodů – „tampóny nejsou určené pro panny“. A tady to teprve začalo.

Sesbírala jsem od několika vietnamských kamarádek „tipy a rady“, které vzhledem k menstruaci (jahůdkám, krámům, tetě Irmě, …) dostávaly během dospívání. Nachystejte si obočí.

„Nejez citrusy, budeš mít silnější menstruaci.“

„Nepij studenou vodu, nebo budeš mít křeče v břiše.“

„Nesmíš chodit do chrámů.“

„Nezapaluj vonné tyčinky na oltář a celkově nešahat/nepřipravuj nic na oltář.“

„Pij červené víno, aby se menstruace rychle odplavila“

„Nemyj si vlasy.“

„Tampóny jsou jen pro ženy, které mají rodinu./Až poté, co budu mít vlastní děti./Tampóny škodí.“

„Když budu dělat fermentované zelí během své menstruace, nepovede se.“ (Právě máte zvedlé obočí, že?)

„Nesmím nosit nic těžkého a pít vodu s bublinkami.“

„Že nemám sportovat a v šestinedělí se nemýt, celkově omezit styk s vodou.“

„Nesportovat, nepít, nejíst studené, neskákat, nenosit tampóny.“

„Nemýt si hlavu první den menstruace.“

„Nesmíš chodit do klášterů.“

„První den menstruace se nesprchovat dlouho, že to škodí.“

I díky otevřenější debatě věřím, že jsme teď někde jinde. A že i empatičtější (i marketingové) zarámování menstruace, prevence, PMS a gynekologických potíží, včetně té mrchy endometriózy, přinese ženám větší pochopení a vstřícnost – mezi sebou, v práci, od partnera a rodiny. Period!

Přečtěte si navazující článek o asijské menstruační revoluci z france24.com (2020)

A malý nesponzorovaný okýnko. Pokud tohle čte nějaká vietnamská slečna, co se nebojí zkoušet jiné metody než klasické a neekologické vložky, můžu za sebe doporučit kalhotky Snuggs, které mám ozkoušené, proto doporučuju, ale jsou samozřejmě i jiné značky. Dále kalíšky nebo nově objevené tampóny a vložky z biomateriálů, které se v přírodě rozloží.