Dnes vás vezmu na krátkou komentovanou túru do vietnamské kuchyně a domácnosti. Rybí omáčka, rýžovar, karaoke set, hůlky, sriracha, tygří mast nebo lednička plná krevet a kuřat – to všechno jsou stálice vietnamských domácností. Ale co jiného uvidíte nebo zažijete ve vietnamské domácnosti?

1/ Jazykem lásky vietnamských rodičů je… jídlo. Velmi dobré jídlo. Velmi dobré jídlo třikrát denně. Nákup jídla, příprava jídla, konzumování jídla, mluvení o jídle. Takže „spižírnu“ (nebo sklad večerky) okupuje rýže na tisíc způsobů – rýže, kulaté rýžové nudle, ploché rýžové nudle, skleněné rýžové nudle, rýžové placky. Padesát odstínů rýže.

2/ Sušené všechno. Houby, bylinky, minikrevetičky, ovoce.

3/ Nechybí ani hotpot hrnec. Protože nejpraktičtější jídlo pro větší skupinu lidí je jídlo, které si sami uvaří, samozřejmě. A cože je to zač? Hotpot je obří hrnec s vývarem na ohřívači uprostřed stolu. Když se sejdeme u jednoho stolu, všechny čerstvé suroviny se pomalu nahází ho hrnce a v průběhu se vytahuje a jí – ryby, bylinky, zelenina, knedlíčky, nudle, houby, tofu. Naše rodina hotpot miluje.

4/ Hrnce různých velikostí. Nechybí obří hrnce. Moje mamka vám doporučuje nedávat poklice spodkem k sobě. Prý to do rodiny přináší hádky. Jinak obří hrnce slouží třeba k uvaření slaného koláče na Nový lunární rok.

5/ Plastové bačkůrky, protože se nepoužívají koberce. A když už ano, tak se bačkůrky nechávají před pokojem.

6/ Štokrle nebo malá stolička, protože se náplň do závitků seká na zemi, Tedy pokud si modernější rodiny už nepořídily kuchyňského robota.

7/ Všude spousta ovoce. Spousta sezónního i tropického ovoce. Spousta nakrájeného sezónního a tropického ovoce. Vitamín O.

8/ Zajímalo by mě, jestli se to děje i v jiných rodinách. Ale zažila jsem, že ve Vietnamu, když není k dispozici lednička, je zvykem dávat suroviny na zem, na studentou podlahu. Nevím, jak mamka skousne podlahové vytápění.

9/ Taky můžete zažít, že když o něčem debatujeme, mluvíme tak, že to vypadá, jako kdybychom se hádali nebo někdo dostával sprda.

10/ Povinností je oltář pro předky s nádobami, vonnými tyčinkami, květinami, fotkami a různými ozdobami. Záleží na tom, jak si která rodina na co potrpí…. A nechybí ani tyčinkami vypálené žluté kolo na stropě. Nevíte, mrkejte sem. Fajnšmekři řeší zabarvení od dýmu nalepením alobalu na strop. A jedeš.

11/ Velká krájecí prkýnko, spíš prkno… spíš kus stromu. A nabroušený sekáček. Všeříkající.

12/ A ještě rychlé shrnutí: Obecně hodně věcí. Noviny na prostírání. Bambusová párátka v každé místnosti. Přímotop. Lahve drahého alkoholu, které se točí ve všech asijských rodinách jako dary.

Pokud se vám poštěstí jít na návštěvu a přemýšlíte, co přinést, nikdy neuděláte botu lahví dobrého červeného vína, taškou ovoce nebo něčeho, co napečete. Více o návštěvě vietnamské rodiny najdete v tomhle super rozhovoru s Marcelou Vuong, který jsme kdysi natočily pro Stream.

Opět a tutově – láska prochází žaludkem.